300 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
0
Your Cart

Çelik Takılar Nasıl Temizlenir?

ÇALIŞMA SÜRESİ: 15 dakika – 1 saatBECERİ SEVİYESİ: Başlangıç
TOPLAM SÜRE: 15 dakika – 1 saat

Çelik takılar küpelerden, bilekliklere, kolyelerden yüzüklere kadar her tarzda kaşımıza çıkıyor. İnsanlar çelik takıları tercih ediyor çünkü şık, dayanıklı ve altın ya da gümüşe göre daha uygun fiyatlara ulaşılabiliyor. Çelik takıların paslanma ya da kararma karşı dayanıklı olması ve temizlemenin kolay olması tercih edilmesi için başka bir sebeptir. Bu yazımızda elinizde bulunan birkaç basit ürünle takılarınızı nasıl temiz tutacağınızı öğrenin.

Çelik Takılar Ne Sıklıkla Temizlenir?

Bu sorunun cevabı aslında takılarınızı ne sıklıkla kullandığınız ile doğru orantılıdır. Çelik takılar paslanmasa da kirlilik ya da küçük çiziklerden kaynaklanan kararmalardan dolayı matlaşabilir. Eğer çelik takınız parlaklığını kaybetmişse, onu derinlemesine temizlemenin zamanı gelmiş demektir. Önemli: Çelik takılarınız aşırı kir, yağ ya da klorlu ağartıcı gibi kimyasallara maruz kalırsa zaman kaybetmeden derhal temizlenmelidir.

İhtiyacınız Olan Temizlik Malzemeleri

Ekipman / Araçlar

 • İki küçük kase
 • Yumuşak kıllı diş fırçası
 • Mikrofiber bez
 • Takı parlatma bezi

Malzemeler

 • Hafif bulaşık deterjanı
 • Karbonat
 • Beyazlatmayan diş macunu

Sabun ve Suyla Temizlik

Bu yöntem, suya dayanıklı çelik ve xuping takılar için işe yarar. Takılarda inci veya başka yumuşak değerli taşlar varsa bu yöntem kullanılmamalıdır.

Temizleme Solüsyonunu Hazırlayın

Küçük bir kaseyi ılık suyla doldurun. İki veya üç damla hafif bulaşık deterjanı ekleyin ve sabunun dağılması için hafifçe çalkalayın. İkinci bir kaseyi sade ılık suyla doldurun.

Önemli: Aynı temizleme solüsyonunda birkaç parça paslanmaz çelik takı temizlenebilir. Temizlediğiniz takı türüne göre kasenin boyutunu ayarlayın.

Daldırın, Islatın ve Yavaşça Fırçalayın

Çelik takınızı daldırın ve yaklaşık beş dakika boyunca ılık suda bekletin. Bu, bulaşık deterjanına kiri yumuşatmaya başlaması için zaman kazandırır. Islattıktan sonra yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak görünür kirleri nazikçe fırçalayın. Zinci gini oyulmuş alanlara veya küçük köşe ve yarıklara çok dikkat edin.

Durulayın ve Parlatarak Kurutun

Fırçalamanın ardından takınızı ikinci bir kase ılık suya batırarak kalıntıların temizlenmesini sağlayın. Ayrıca takılarınızı akan ılık su altında da tutabilirsiniz. Takıları kurutmak için tüy bırakmayan bir mikrofiber bez kullanın. Yüzeyi kuru bir mikrofiber bezle veya kuyumcu parlatma beziyle parlatarak temizliği bitirin.


Kabartma Sodasıyla Temizleme

Kabartma tozu, karmaşık bir şekilde oyulmuş mücevherlere veya paslanmaz çelik zincirlerdeki küçük açıklıklara kir bulaşmışsa işe yarayan hafif bir aşındırıcıdır.

Hazırlık

Küçük bir kapta iki yemek kaşığı kabartma tozunu bir çay kaşığı suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Macun çok ince ise daha fazla kabartma tozu ekleyin.

Nazikçe Fırçalayın

Macunu paslanmaz çelik takılara uygulamak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Her küçük alanı temizlediğinizden emin olarak yavaşça fırçalayın.

Durulayın, Kurutun ve Parlatın

Kabartma tozu macununu durulamak için bir kase ılık su kullanın veya takıyı hafifçe akan ılık su musluğunun altında tutun. Takınızdaki girinti ve çıkıntılara sıkışan macunları temizlemek için diş fırçasını kullanmanız gerekebilir. Takıyı kurutmak ve güzel bir görünüm elde etmek için mikrofiber bir bez kullanın.

Diş Macunu İle Temizleme

Diş macunu paslanmaz çelik cilası kadar iyi çalışır. Diş beyazlatıcı maddeler içermeyen yumuşak, jel olmayan bir diş macunu seçin.

Diş Macunu Uygulayın

Yumuşak kıllı bir diş fırçasını veya küçük bir mikrofiber bezi suyla nemlendirin. Bir miktar diş macunu ekleyin ve paslanmaz çelik takıların yüzeyini nazikçe temizleyin.

Durulayın, Kurutun ve Parlatın

Temizledikten sonra takıları ılık suyla durulayın ve diş macununun tamamen çıkarıldığından emin olun. Mikrofiber bir bezle kurulayın ve parlaklığı geri kazandırmak için parlatın.


Paslanmaz Çelik Takıları Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

 • Sert kimyasallarla çalışmadan veya klorlu havuz veya jakuzide yüzmeden önce paslanmaz çelik takılarınızı çıkarın.
 • Paslanmaz çelik takılarınızı saç spreyi, parfümler ve alkol veya cilayı matlaştırıp aşındırabilecek diğer bileşenler içeren diğer kozmetik ürünlerle doğrudan temastan koruyun. Takıları korumaya yönelik genel bir kural, çıkardığınız ilk şeyin ve taktığınız son şeyin onun olması gerektiğidir.
 • Paslanmaz çelik takılarınızı, tozdan korumak ve diğer metallerden kaynaklanan çizikleri önlemek için kapalı bir mücevher kutusunda veya yumuşak torbalarda saklayın.
 • Paslanmaz çelik takıları temizlerken sert aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başlayalım mı?
Stil Danışmanı
Periyolu Takı ve Aksesuar
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Mesela;
Beğendiğiniz bir ürün hakkında detaylı bilgi isteyebilir ya da hangi ürünlerle kombin yapabileceğinizi sorabilirsiniz.